Sisältö:
Saapuminen Erä-Suden huskytarhalle, noin 3 km Rokua health & spasta. Oppaanne on sovittuna aikana odottamassa. Vierailu aloitetaan ajo-opetuksella (15 min) malli reellä koiratarhalla. Aikuiset asiakkaat ajavat itse valjakkoa. Toinen seisoo jalaksilla ajaen valjakkoa, toinen istuu kyydissä porontaljoilla matkustajana. Matkalla vaihdetaan paikkoja.
Opastuksen jälkeen siirrytään oppaan kanssa valmiiksi valjastettujen koirien luokse. Oppaamme ajaa turvallisuus syistä moottorikelkalla edessä ja on heti auttamassa mikäli on siihen tarvetta.
Ajon jälkeen saavutaan takaisin tarhalle, jolloin on aikaa koirien valokuvaukseen ja koirien silittelyyn. Tämän jälkeen siirrytään oppaan kanssa tulille. Ajon jälkeen tarjolla lämpimässä kodassa mehu ja keksi.
|
Varustus |
Sään mukainen ulkoiluvaatetus, soveltuvat talvi- tai vaelluskengät. Aurinkolasit suositeltavat varsinkin kevättalvella, vaihtovaatteet ovat myös suositeltavat olla mukana. Varaa myös juotavaa retkelle. Ajaminen on helpompaa, kun on nahkarukkaset/käsineet, villalapaset saattavat olla liian liukkaat. |
|
Palvelukielet |
Suomi, englanti |
|
Ohjelman kesto |
Retki 1.: n. 45 min (ajoaika n. 8 min.), matka n. 2 km Retki 4: n. 4h (ajoaika ~3 h), matka n. 25 km |
|
Vakuutus |
Luontomatkat Erä-Sudella on vastuuvakuutus ja ryhmätapaturmavakuutus asiakkailleen |
|
Toteutusaika |
Marraskuu - Huhtikuu (riippuen lumitilanteesta) |
|
Paikka |
Rokua Geopark |
|
Hinta |
Retki 1: 39 e / hlö Retki 4: 140e/hlö |
|
Ryhmän koko |
Minimi 2 aikuista henkilöä |

|
Varustus |
Sään mukainen ulkoiluvaatetus, soveltuvat talvi- tai vaelluskengät. Aurinkolasit suositeltavat varsinkin kevättalvella, vaihtovaatteet ovat myös suositeltavat olla mukana. Varaa myös juotavaa retkelle. |
|
Palvelukielet |
Suomi, englanti |
|
Ohjelman kesto |
n. 4 h , matka n. 25 km |
|
Vakuutus |
Luontomatkat Erä-Sudella on vastuuvakuutus ja ryhmätapaturmavakuutus asiakkailleen |
|
Toteutusaika |
Marraskuu - Huhtikuu (riippuen lumitilanteesta) |
|
Paikka |
Rokua Geopark |
|
Hinta |
115 e / hlö, kaksi henkilö valjakossa |
|
Ryhmän koko |
|
Yliyön huskyretki
Retkellä ajetaan n. 30 km päivässä jokainen omalla reellä. Jokainen huolehtii omasta valjakostaan retken ajan eli valjastus, juotto ja ruokinta. Retki vaatii aktiivista otetta asiakkailta, hyvää kuntoa ja osallistumista yhteisiin töihin. Yöpyminen mökissä ja/tai erämaa majatalossa. Kaksi ajopäivää. Saapuminen Erä-Suden husky tarhalle. Oppaanne on sovittuna aikana odottamassa. Aloitetaan ajo-opetuksella (15 min) malli reellä koiratarhalla. Opastuksen jälkeen siirrytään oppaan kanssa valmiiksi valjastettujen koirien luokse. Oppaamme ajaa turvallisuus syistä moottorikelkalla edessä ja on heti auttamassa mikäli on siihen tarvetta. Ajon jälkeen saavutaan takaisin tarhalle, jolloin on aikaa koirien valokuvaukseen ja koirien silittelyyn.
|
Varustus |
Sään mukainen ulkoiluvaatetus kahden vrk:n retkelle, soveltuvat talvi- tai vaelluskengät. Aurinkolasit suositeltavat varsinkin kevättalvella, vaihtovaatteet ovat myös suositeltavat olla mukana. Varaa myös juotavaa retkelle. |
|
Palvelukielet |
Suomi, englanti |
|
Ohjelman kesto |
2 pv, matka n. 30 km/päivä |
|
Vakuutus |
Luontomatkat Erä-Sudella on vastuuvakuutus ja ryhmätapaturmavakuutus asiakkailleen |
|
Toteutusaika |
Marraskuu - Huhtikuu (riippuen lumitilanteesta) |
|
Paikka |
Rokua Geopark |
|
Hinta |
350 e / hlö, kaksi henkilö valjakossa |
|
Ryhmän koko |
|
Varaukset myyntipalvelustamme myynti(at)rokua.com, tai +358 20 7819 200 tai paikan päällä hotellin vastaanotosta
Retkien matkat ovat ohjeellisia. Pidätämme oikeuden muutoksiin.
Husky safarit tuottaa kumppanimme ERÄ-SUSI Luontomatkat, jolla on pitkäaikainen ja vankka kokemus Huskysafari-palveluiden tuottamisesta.